91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 24.04.2024 r.
Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie samochodu zapewnia spokój właścicielowi i daje gwarancję, że wszelkie nieprzewidziane szkody zostaną pokryte bez naruszania jego budżetu.  Im nowsze auto i wyższa jego wartość, tym bardziej wskazane jest wykupienie nieobowiązkowej polisy AC. Obecnie możesz też skorzystać z dodatkowych opcji, takich jak ubezpieczenie opon. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu.

Co obejmuje standardowe ubezpieczenie autocasco?

Każdy właściciel pojazdu, bez względu na jego rok produkcji, model czy markę, ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Zapewnia ono podstawową ochronę przed ponoszeniem finansowych konsekwencji wypadków komunikacyjnych. Nie chroni jednak przed takimi szkodami jak kradzież auta czy jego zniszczenie przez wandali. Samochody mają różną wartość, od kilku tysięcy za 20-letni model Volkswagena, po nawet ponad 100 tys. zł – tyle kosztuje choćby nowy Opla Insignia. Stąd też potrzeby w zakresie dodatkowego ubezpieczenia są zróżnicowane.

Z pewnością właściciel starego modelu tuż przed końcem eksploatacji nie widzi potrzeby wykupienia autocasco. Natomiast strata wspomnianego nowego Opla na skutek kradzieży czy zniszczenia z pewnością byłaby dotkliwa i trudna do powetowania. Dlatego w tym przypadku wskazane jest nie tylko dodatkowe ubezpieczenie, ale też wybór wariantu o szerokim zakresie ochrony. Co ona obejmuje? Towarzystwa oferują różne opcje, począwszy od zabezpieczania przed stratą całego pojazdu (AC Mini) po ochronę przed konkretnymi szkodami wynikającymi z różnych zdarzeń losowych lub działania osób trzecich. 

Ubezpieczenie opon jako opcja dodatkowa AC

Pomimo dużego wyboru pakietów polisy AC większość towarzystw nie oferuje rozwiązań, które obejmują wszystkie możliwe sytuacje. Jedną z tych mniej oczywistych jest np. uszkodzenie opon. Dla przeciętnego Kowalskiego taka ochrona wydaje się zbędna. Wystarczy jednak zajrzeć na stronę dowolnego dystrybutora ogumienia, aby przekonać się, że w niektórych sytuacjach jest ono wręcz wskazane. Ceny pojedynczych opon najlepszych marek sięgają nawet 450 zł. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie straty poniesie właściciel przy ich trwałym uszkodzeniu.

Niektóre firmy sprzedające AC oferują jako ich uzupełnienie możliwość zapewnienia dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej ogumienia. Możesz z niej skorzystać, wybierając ubezpieczenie opon na rankomat.pl. Opcje kalkulatora pozwalają na wyszukanie firm, które oferują takie rozwiązanie w ramach polisy. Są to między innymi AXA Direct, Aviva, Compensa, Link4 czy HDI. Opłata dodatkowa jest stosunkowo niewielka, a w przypadku szkody otrzymasz zwrot kosztów wymiany czy wulkanizacji.

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Pierwszą rzeczą, którą musisz sprawdzić przed wyborem ubezpieczenia opon, jest jego obszar działania. Większość towarzystw zapewnia pokrywanie szkód tylko w przypadku ich wystąpienia na terenie Polski. Do wyjątków zaliczają się oferty towarzystw Compensa i Aviva, które wypłacają odszkodowania również za uszkodzenie ogumienia w innych krajach europejskich.

Ważnym elementem ubezpieczenia opon jest też jego zakres. W poszczególnych wariantach możesz znaleźć opcje takie jak: przebicie, brak powietrza w oponie, pęknięcie, uszkodzenie przez najechanie na ostre przedmioty oraz wybuch opony. Uszkodzenie objęte ubezpieczeniem nie może być skutkiem wypadku drogowego oraz powinno uniemożliwiać dalszą jazdę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia opon?

Produkty oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe różnią się między sobą w wielu aspektach. Szczegółowe informacje zawsze znajdują się w OWU. Do istotnych elementów, którym warto się przyjrzeć, zaliczają się:

- maksymalna kwota wypłacana w ramach odszkodowania,
- limity kwotowe oraz liczby wypłacanych odszkodowań,
- sytuacje, w jakich możesz wezwać pomoc drogową,
- pojęcie „uszkodzenia opony” i jego definicja w konkretnej firmie.


Pomoc ubezpieczyciela w zakresie uszkodzenia opon obejmuje przede wszystkim dojazd ekipy serwisowej na miejsce zdarzenia oraz wykonanie wymiany na miejscu. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, serwisant odholowuje auto do odpowiedniego warsztatu, w którym jest przeprowadzana naprawa. Koszty holowania i wymiany koła pokrywa ubezpieczenie. W niektórych firmach (np. Aviva) pomoc serwisowa jest udzielana wyłącznie określonych sytuacjach (po kolizji lub w przypadku wjechania kołem w dziurę w nawierzchni). Uszkodzenie opony w innych okolicznościach nie jest objęte ubezpieczeniem.