91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

W dniach 31.05-2.06.2019 w Złotym Potoku (powiat częstochowski, woj. śląskie) odbył się 42. Finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Do finału zakwalifikowali się zwycięzcy eliminacji wojewódzkich w trzech grupach wiekowych i zwycięzca finału krajowego z ubiegłego roku, łącznie 97 uczestników. Reprezentanci Pomorza zajęli miejsca w drugich dziesiątkach.

Podczas 42. Finału Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” województwo pomorskie reprezentowali:
Grupa I
Paweł Zaborowski - Szymbark
Tomasz Agatowski – Lębork
Grupa II
Amelia Zabrocka – Borzytuchom
Agata Dettlaff – Gnieżdżewo
Grupa III
Michał Lisek – Starogard Gd.
Maksymilian Penkowski – Kamienica Szlachecka


Uczestnicy przybyli na miejsce do Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku już w piątek wieczorem, gdzie nastąpiła weryfikacja i zakwaterowanie, drugiego dnia w sobotę nastąpił pierwszy etap konkursu – eliminacje pisemne w formie testu składającego się z 40 pytań podzielonych na bloki z zakresu pierwszej pomocy, historii pożarnictwa, informacji o związku, sprzętu oraz wiedzy pożarniczej.

5 najlepszych osób, które uzyskały największą liczbę punktów w testach, zakwalifikowało się do finału składającego się z 2 części - praktycznej i pytań ustnych. Cześć praktyczna obejmowała 3 zadania praktyczne z zakresu ratownictwa medycznego, taktyki działań gaśniczych i wyposażenia technicznego.
Ostatniego dnia turnieju na Sali Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku odbyła się druga część finału turnieju tzn. pytania ustne, w której jury wyłoniło zwycięzców 42. edycji turnieju.

W przerwie po testach pisemnych młodzież zwiedziła Nadleśnictwo i Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku oraz część Jury Krakowsko-Częstochowskiej - zamek Mirów oraz Bobolice, nie zabrakło też innych niespodzianek w postaci prezentacji psów ratowniczych na co dzień pracujących w Sekcji Wspomagającej Działania Ratownicze OSP Niegowonice i Dąbrowskiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Okradzionów.


Reprezentanci województwa pomorskiego zajęli miejsca:

W grupie I - 9 i 13

W grupie II - 11 i 12

W grupie III - 13 i 15

Należy podkreślić że poziom turnieju był bardzo wysoki a oceny bardzo wyrównane. Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrody w postaci smartwatchy i upominków od Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.


Na uroczystości podsumowującej finał turnieju z dziećmi i młodzieżą spotkali się m.in.: dh Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, nadbryg. Jacek Kleszczewski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP, Krzysztof Sosnowski – Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie, Wacław Wójcik z Kuratorium Oświaty w Katowicach w imieniu Anny Zalewskiej, minister edukacji narodowej  - odczytał list gratulacyjny dla laureatów OTWP.

 

W gronie laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej znaleźli się:
I grupa - szkoły podstawowe
I miejsce – Julia Marcinkiewicz, woj. podlaskie.
II miejsce – Klaudiusz Orzechowski, woj. podkarpackie.
III miejsce – Marcin Wilkus, woj. podkarpackie.
IV miejsce – Natalia Komarek, woj. śląskie.
V miejsce - Szymon Marczak, woj. mazowieckie.
 
II grupa - gimnazja
I miejsce – Zuzanna Goldberg, woj. opolskie.
II miejsce – Miłosz Mesjasz, woj. lubuskie.
III miejsce – Jakub Kulawiński, woj. łódzkie.
IV miejsce – Agnieszka Węgrzyn, woj. małopolskie.
V miejsce – Krzysztof Marcinkiewicz, woj. podlaskie.
 
III grupa - szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce - Marek Regdosz, woj. wielkopolskie.
II miejsce - Kamil Krauz, woj. podkarpackie.
III miejsce – Patrycja Sobantka, woj. łódzkie.
IV miejsce – Szymon Jarząbek, woj. łódzkie.
V miejsce - Wiktoria Brzychczy, woj. małopolskie

X konkurs na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna
Podsumowano też X konkurs na wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej opiekuna. Zwyciężczynią X Konkursu została MDP przy OSP Świderki, woj. lubelskie, a tytuł najlepszego opiekuna otrzymała Magdalena Żentała.

Ponieważ w konkursie przyznawane jest wyłącznie pierwsze miejsce,  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Ruszów i jej opiekunowie Rafał Mesjasz oraz Aneta Dobrzańska otrzymali wyróżnienie, równoznaczne z II miejscem w Polsce wśród  MDP.