91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

Podczas uroczystego otwarcia odrestaurowanego Spichlerza w Żukowie wręczono nagrody gminne Sucovia. Obiekt poświęcił ks. Stanisław Gackowski, senior parafii WNMP w Żukowie.

Otrzymali je: Eugeniusz Pryczkowski w kat. kultura, Marek Marchewicz w kat. sport, KR  KGW Tuchom - kat. inicjatywy społeczne, Firma Interplastic - kat. gospodarka, Anna Borowicz - kat. edukacja. Nagrodę honorową - mecenasa - kapituła przyznała firmie Marba Sport sp. z o.o. z Miszewka.

Nagrodę burmistrza Wojciecha Kankowskiego otrzymali Sławomir i Mateusz Laskowscy, właściciele kuźni 1912 w Borkowie.

Organizatorzy gali uhonorowali też eleganckimi spinkami z herbem Żukowa gości - Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego oraz Mieczysława Woźniaka, prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Żukowie a także prezesa firmy Kamaro, wykonawcę rewitalizacji spichlerza.

Nagrody Sucovia 2019 wręczone:

 Galeria zdjęć

Dzień otwarty nowym Spichlerzu w Żukowie

Gminne Nagrody SUCOVIA
Kapituła składa się z przedstawicieli różnych dziedzin. W tym roku Kapitułę tworzyli: Aleksandra Rogalewska - Kania, Justyna Beyer - Rosener, Maria Byczkowska, Andrzej Karczewski, Albin Bychowski, Jerzy Elas i Józef Belgrau.

Nominacje w kategorii kultura otrzymali:
Eugeniusz Pryczkowski - Kandydat do nagrody jest poetą, dziennikarzem, działaczem kultury, samorządowcem, doktorem nauk humanistycznych. W roku bieżącym obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. W minionym roku wydał monografię „Banino, Miszewo, Pępowo, Rębiechowo – dzieje dramatyczne i piękne”, która zyskała bardzo dobrą opinię. Eugeniusz Pryczkowski jest jednak autorem blisko 30 książek, w tym trzech dotyczących Żukowa. Są to: „Siła Żukowa”, „Norbertańska siła Kaszub” i „Leksykon Ziemi Żukowskiej”. Jest też autorem biografii wybitnego syna tej ziemi „Król Kaszubów – Karol Krefft”. Jest kreatorem wielu znaczących wydarzeń kulturowych, a największe dokonanie w tym obszarze to Festiwal Filmów Kaszubskich, co roku odbywający się w Żukowie i Miszewku. Za nami już IX edycji tej imprezy, która osiągnęła ogólnoregionalny poziom i wciąż cieszy się rosnącym powodzeniem.

Chór „Strzelenka” z Tuchomia – aktywnie włącza się w lokalnie przedsięwzięcia oraz
z dumą reprezentuje gminę Żukowo i parafię w Chwaszczynie. Członkowie „Strzelenki” od lat włączają się w przygotowanie posługi muzycznej mszy świętych kaszubskich
w Chwaszczynie. Organizują nabożeństwa, spotkania z kolędą, dożynki parafialne i festyn kaszubski. W ubiegłym roku reprezentowali gminę Żukowo i chwaszczyńską parafię w Norymberdze, gdzie krzewili kulturę kaszubską podczas targów oraz polskiej mszy świętej prowadzonej przez Polską Misję Katolicką. Chórzyści przygotowali kilka większych projektów - zorganizowali pomorską premierę Requiem Bernarda Stieglera poświęconego papieżowi Janowi Pawłowi II, z zaprzyjaźnionymi chórami wykonali „Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce”. „Strzelenka” wzięła też udział w nagraniu „Bajki na głosy” w języku kaszubskim oraz pieśni adwentowej w cyklu audiowizualnym. W tym roku chór obchodzi Jubileusz 10-lecia istnienia.
W imieniu dyrygenta Karola Krefty nagrodę odebrała Barbara Klawikowska.

Nagrodę w kategorii kultura otrzymał: Eugeniusz Pryczkowski

Nominacje w kategorii sport otrzymali:
Weronika Lewandowska – to 15-letnia piłkarka, która poprzez pracę i zaangażowanie została wyselekcjonowana przez trenerów młodzieżowych reprezentacji narodowych i wywalczyła miejsce w Reprezentacji Polski Kobiet U15. Nie lada sukcesem Weroniki jest gra w wszystkich meczach Kadry Pomorza, z którą w 2018 r. wywalczyła pierwsze miejsce w grupie i awans do Mistrzostw Polski. Weronika jest wychowanką Klubu Sportowego Sulmin od 4 roku życia i przez 9 lat godnie reprezentowała ten Klub w gminie Żukowo. Obecnie jest wypożyczona do GKS Cartusia 1923 Kartuzy, gdzie szlifuje swój talent w najwyższej lidze juniorów w drużynie chłopięcej w swoim roczniku.

Marek Marchewicz - jest nauczycielem wychowania fizycznego z ponad 30-letnim stażem pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest założycielem sekcji piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Gminie Żukowo. Przez cztery lata, do 2016 roku, był II trenerem ligowym drużyny piłki ręcznej seniorów GKS Żukowo. Całe swoje życie zawodowe związał nie tylko z edukowaniem młodego pokolenia, ale także z piłką ręczną. To dzięki niemu ta dyscyplina sportu stała się popularna wśród młodych ludzi w tym właśnie środowisku. Jako trener piłki ręcznej wychował kilkunastu zawodników, którzy kontynuują swoją karierę sportową w pierwszo- i drugoligowych klubach sportowych Trójmiasta i nie tylko. Jest nie tylko doskonałym szkoleniowcem, ale także organizatorem wielu imprez sportowych. Wielokrotnie przygotowywał wojewódzkie turnieje piłki ręcznej młodzików, stojące na wysokim poziomie. Dla kilku pokoleń jest wzorem sportowego oddania i hartu ducha.

Nagrodę w kategorii sport otrzymuje: Marek Marchewicz

Nominacje w kategorii inicjatywy społeczne otrzymali:
Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu - działalność tej organizacji skupiona jest przede wszystkim na wydarzeniach, które odbywają się na terenie sołectwa Tuchom, ale również chętnie uczestniczy ono w działaniach, które odbywają się poza obrębem wsi. W 2018 r. pomagały radzie sołeckiej przy organizacji takich wydarzeń jak Dzień seniora, dożynki parafialne, „Dzień Sąsiada”, „Pływanie na byle czym”, festyn rodziny z okazji Dnia dziecka. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu aktywnie zabiega o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych i z powodzeniem realizuje liczne projekty związane zarówno z działalności kulturalną, promocją zdrowego żywienia z elementami kuchni kaszubskiej, jak i wyposażeniem placu zabaw. W ubiegłym roku Koło obchodziło Jubileusz XV-lecia istnienia.

Sławomir i Mateusz Laskowscy z Kuźni 1912 w Borkowie - są trzecim pokoleniem kowali działających na rzecz lokalnej społeczności. Podtrzymując kaszubską tradycję kolędowania, ufundowali stroje i co roku zbierają grupę przebierańców, organizując coroczne „Gwiazdki” w wigilię Bożego Narodzenia w Borkowie. W swojej kuźni przygotowali elementy konstrukcyjne scenografii Misterium Męki Pańskiej w Żukowie, w którym występują od początku. Wykonali i przekazali nieodpłatnie również m.in. kwietniki dla szkoły podstawowej w Borkowie, podest do transportu stołów do tenisa, wieszaki do świetlicy wiejskiej, stelaże do wieńców dożynkowych. Mieszkańcy Borkowa i gminy mogą zawsze liczyć na ich pomoc i zaangażowanie w realizację inicjatyw ważnych dla lokalnej społeczności.

Nagrodę w kategorii inicjatywa społeczna otrzymuje: Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu, a statuetkę odebrała prezes Barbara Klawikowska z gronem koleżanek.

Nominacje w kategorii gospodarka otrzymali:
Interplastic Roger Żółtowski – to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, lider w branży produkcji sprzętu sportowego w Polsce oraz jeden z czołowych producentów na świecie. Jako pierwszy producent w Polsce i siódmy na świecie uzyskał Certyfikat International Handball Federation na produkowane bramki do piłki ręcznej. W 2018 roku Interplastic, firma z kaszubskiego Tuchomia, przebiła rywali i zdobyła prestiżowy kontrakt - dostarczyła wszystkie bramki na zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji. Polacy zawdzięczają ten sukces wyjątkowej konstrukcji swoich produktów. Oprócz tego firma Interplastic tworzy gabloty muzealne. Jej produkty chronią eksponaty m.in. w Muzeum Śląskim, Europejskim Centrum Solidarności czy Muzeum II Wojny Światowej.

Zakład Usług Elektroenergetycznych „ELMIR” Mirosław Płotka - Firma działa od 1 lipca 1991 roku i świadczy usługi w zakresie projektowania sieci elektrycznych i energetycznych oraz budowy przyłączy kablowych, wykonawstwa instalacji elektrycznych, wykonania automatyki sterowania, utrzymania linii napowietrznych, usuwania awarii na liniach napowietrznych i kablowych. Ponadto wspiera finansowo Uczniowski klub sportowy skrzeszewo, Sekcję Piłki Ręcznej Gminnego Klubu Sportoweg Żukowo i program szkoleniowy ochrony przeciwpożarowej.

Nagrodę w kategorii gospodarka otrzymuje: firma Interplastic, nagrodę odebrała Katarzyna Kisielewska, dyrektor operacyjny. 

W kategorii edukacja nie przyznano nominacji, natomiast nagrodę otrzymuje nauczyciel, który od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą ucząc biologii. Jest pasjonatką nauczania przedmiotu oraz orędowniczką działań na rzecz ekologii. Od wielu lat uczestniczy
w projekcie „Zbiórek surowców wtórnych”, inicjuje i współorganizuje liczne akcje, takie jak: Sprzątanie Świata, Bicie rekordu w jednoczesnej resuscytacji, Setki listów na 100-lecie Wolności. Organizuje dla uczniów wyjazdy edukacyjne, a także przygotowuje ich do różnorodnych konkursów: biologiczno-przyrodniczych, prozdrowotnych i wędkarskich, dając im szansę na zdobycie wysokich lokat.

Nagrodę w kategorii edukacja otrzymała: Anna Borowicz

NAGRODA HONOROWA - MECENAS
Nagroda honorowa za mecenat i działalność wspierającą rozwój gminy Żukowo oraz jej promocję. Kapituła postanowiła przyznać tę nagrodę firmie, która jest partnerem wielu klubów sportowych z terenu gminy Żukowo. Od sezonu 2018/2019 jest partnerem technicznym ligowego zespołu SPG GKS Żukowo. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu firmy, drużyna włączyła się do walki o czołowe miejsce
w rozgrywkach o Mistrzostwo I Ligi Piłki Ręcznej Mężczyzn podnosząc swój poziom i skutecznie promując Gminę Żukowo.
W tej kategorii nagrodę otrzymała firma Marba Sport sp. z o. o. z Miszewka

NAGRODA BURMISTRZA

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Żukowie w sprawie przyznawania Nagrody Gminnej Sucovia, burmistrz spośród zgłoszonych kandydatur może przyznać nagrodę specjalną. Przyznał ją Mateuszowi i Sławomirowi Laskowskim z Kuźni 1912 w Borkowie.

W części artystycznej wystąpiła Krystyna Prońko.