91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W dniu 11 marca 2019 roku odbył się Regionalny Kongres Zawodowy w Gdańsku - na wyspie Sobieszewskiej.

Wojewoda Pomorski i Pomorski Kurator Oświaty zaprosili na debatę przedstawicieli organów prowadzących i dyrektorów szkół zawodowych województwa pomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli między innymi: Piotr Bartosiak zastępca Dyrektora Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEN; Mariusz Łuczyk Wicewojewoda Pomorski i dr Monika Kończyk Pomorski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele organizacji pracodawców Pomorza.

Tematem Kongresu były proponowane zmiany przez MEN w zakresie odbudowy prestiżu kształcenia zawodowego,  w kontekście rozwoju szkolnictwa branżowego. Zmiany wprowadzają między innymi stałe monitorowanie potrzeb rynku pracy a tym samym dostosowanie oferty szkół do potrzeb rynku.  Powinna nastąpić obowiązkowa współpraca szkół z pracodawcami. Uczniowie uzyskali - w toku prowadzonych zmian w kształceniu,  możliwość przygotowania się do uzyskania uprawnień w czasie nauki; mogą pozyskać nowe umiejętności zawodowe.

Galeria zdjęć

Stawia się na rozwój kształcenia w rzeczywistych warunkach pracy. Będą organizowane staże uczniowskie u pracodawcy,  za co uczniowie otrzymają wynagrodzenie. Staż będzie wliczany do stażu pracy,  a tym samym w przyszłości do uprawnień emerytalnych. Planuje się dalszy rozwój szkolnictwa branżowego. Jak wynika z przewidywań na rok szkolny 2019-2020 w Pomorskim do technikum i szkoły branżowej I stopnia może trafić ponad 26 500 uczniów to jest niespełna 61 % , do liceum ogólnokształcącego 17 241 uczniów – tj. 39%.

W toku prezentacji -  odbudowy prestiżu szkolnictwa zawodowego,  zwrócono uwagę na wielorakie warianty współpracy szkół z pracodawcami między innymi na wspólne tworzenie programów nauczania; tworzenie klas patronackich i pomoc w wyposażeniu specjalistycznych pracowni; doskonalenie nauczycieli zawodu w ramach szkoleń branżowych na terenie zakładu pracy oraz organizacji doradztwa zawodowego i promocji kształcenia zawodowego. Nowością jest warunek ukończenia szkoły -  technikum czy szkoły branżowej, obowiązek przystąpienie do egzaminu zawodowego czy czeladniczego. Uczeń otrzyma dyplom zawodowy i certyfikat kwalifikacji zawodowej.

Podczas  Kongresu odbyły się spotkania panelowe prowadzone przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Gdańsku i dyrektorów szkół.

Po obradach Kongresu,  do dnia 12 marca br. dyrektorzy szkół zawodowych naszego województwa biorą udział w dwudniowym  szkoleniu,  gdzie poznają zaproponowane zmiany w ramowych planach nauczania w odniesieniu do zmian programowych i prawa oświatowego. Tematem szkolenia będzie także marketing w edukacji – w zakresie tworzenia szkolnych planów działań promocyjnych. Organizatorem szkolenia jest Kuratorium Oświaty w Gdańsku.