91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 18.06.2019 r.
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

W jubileuszowym roku 100 lecia odzyskania niepodległości Polski, miesiąc listopad obfituje w liczne imprezy kulturalne, wśród nich znajdują się również Pomorskie Dni Kontrabasowe, które jako impreza kulturalno – edukacyjna wpisują się w nurt wydarzeń rocznicowych.

Dlatego też, Stowarzyszenie Kultura Kociewia i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Starogardzie Gdańskim, które są organizatorami tego wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich miłośników muzyki klasycznej i kontrabasu do udziału w VI edycji Pomorskich Dni Kontrabasowych, które odbędą się w dniach 15 – 17 listopada 2018 roku. …”Tradycyjnie, dzięki współpracy organizatorów z wieloma partnerami, Festiwal gościć będzie w Malborku, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, gdzie odbywać będą się zaplanowane koncerty oraz imprezy towarzyszące. W tym roku Pomorskie Dni Kontrabasowe obchodzą swój mały jubileusz 10 lecia istnienia. Warto więc przypomnieć, że w ciągu tych dziesięciu lat gościliśmy wielu wybitnych kontrabasistów z Polski i z zagranicy, którzy prezentowali pomorskiej publiczności swoje wirtuozowskie interpretacje literatury kontrabasowej. Naszymi gośćmi byli m.in. Sławomir Grenda – solokontrabasista Filharmonii Monachijskiej, Bogusław Furtok – solokontrabasista Radiowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurcie, Miloslav Gajdos – czeski wirtuoz i wizjoner kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych oraz Miloslav Jelinek – czeski wirtuoz kontrabasu i wieloletni koncertmistrz Filharmonii w Brnie. Natomiast gwiazdą tegorocznej VI edycji Pomorskich Dni Kontrabasowych będzie słowacki kwartet kontrabasowy BassBand, który zaprezentuje się podczas trzech festiwalowych dni m.in. na Zamku w  Malborku, w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w  Starogardzie Gdańskim”...powiedział pomysłodawca Festiwalu i przedstawiciel organizatorów – Tomasz Wiczyński. …”Nieodłącznym elementem Festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy Szkół Muzycznych I i II stopnia „Gradus ad Parnassum”, który jest ofertą edukacyjną dla uczniów kontrabasu szkół muzycznych stopnia podstawowego i średniego z terenu całej Polski. Jest to dla nas bardzo ważny punkt programu, ponieważ w zamyśle organizatorów Pomorskie Dni Kontrabasowe mają być okazją do spotkania uczniów i pedagogów kontrabasu z wybitnymi artystami grającymi na tym instrumencie, w myśl idei „Gradus ad Parnassum” – czyli „stopniowo na szczyt”. Poza tym, naszym zamiarem jest też promocja szkolnictwa artystycznego, które odgrywa niebagatelną rolę w wychowaniu młodego pokolenia”…stwierdził Tadeusz Negowski – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim.

Współorganizatorami VI Pomorskich Dni Kontrabasowych są: Akademia Muzyczna w Gdańsku, Malborskie Stowarzyszenie OŚ, Muzeum Zamkowe w Malborku, Restauracja Browar w Starogardzie Gdańskim. Wśród partnerów wspierających znaleźli się m.in.: Profesjonalny Salon Instrumentów Muzycznych R. L. Henglewscy  z Poznania, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji oraz Studio Edukacji Muzycznej „Nutka” w Malborku.    

Organizacja tej imprezy nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego samorządów , sponsorów i darczyńców, którym należą się wyrazy podziękowania za pomoc i wsparcie w realizacji tego wydarzenia. VI Pomorskie Dni Kontrabasowe zostały dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Pomorskiego, Powiatu Starogardzkiego, Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz Gminy Wiejskiej Starogard Gdański. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do  sponsorów i fundatorów nagród, którymi są: Polpharma S.A. Starogard Gdański, Firma Henglewscy z Poznania,  Restauracja Browar w Starogardzie Gdańskim, Z.P.M. Presto
i P.H.U. Gama sp. z o.o. w Gdańsku oraz P.P.H.U. Pro Musica w Malborku. Patronat medialny objęło między innymi Radio Głos.