91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.04.2024 r.
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

W niedzielę, 30 września 2018 r., rozpoczęła się pielgrzymka Radia Głos do Ziemi Świętej. 42. pielgrzymów przeżywa duchową pielgrzymkę do najważniejszych miejsc dla chrześcijan. 

Pierwszego dnia pielgrzymowania samolot wylądował w Tel Awiwie o g. 10:50. W drodze do Galilei była wizyta w Cezarei NAdmorskiej i Hajfie, malowniczo położonym mieście nad Morzem Śródziemnym, podziwiano widok na  Ogrody Bahaitów. Niedzielna Msza Święta była celebrowana na w kaplicy klasztoru na Górze Karmel. 

Pątnicy są już zakwaterowani w hotelu w Nazarecie. 

Galeria zdjęć

Geograficznie góra Karmel jest jednym z najpiękniejszych miejsc Ziemi Świętej. Jak kadłub okrętu wcina się w Morze Śródziemne swym wysokim na 546 m masywem, sąsiadującym z Hajfą. Piękno tej góry było wielokrotnie opiewane, także w Biblii. Karmel znaczy po hebrajsku „ogród Boży”. W grotach wśród zieleni i strumyków tej góry już w zamierzchłych czasach biblijnych pędzili życie pustelnicy. 
Góra Karmel w szczególny sposób związana jest ze świętym prorokiem Eliaszem, który na niej przebywał. Dramatyczne dzieje św. Eliasza - współpatrona zakonu karmelitańskiego - opisane są w Pierwszej Księdze Królewskiej. To właśnie na Karmelu św. Eliasz złożył ofiarę przyjętą przez Boga, przez co rozgromił kapłanów Baala. Na Karmelu przebywał też uczeń Eliasza, św. Elizeusz. Przewodnik Donata Baldi OFM W Ojczyźnie Chrystusa podaje, że „od czasów proroka Eliasza ciągnie się linia duchowego dziedzictwa aż do powstałego tutaj Zakonu Karmelitańskiego”. 
Dla duchowości chrześcijańskiej i karmelitańskiej w szczególności niezwykle ważna jest wizja obłoku podnoszącego się nad morzem, jaką miał św. Eliasz, powszechnie uznawana za prefigurację objawienia Niepokalanego Poczęcia. 
Życie pustelnicze na górze Karmel szczególnie rozkwitło w czasach władania Ziemią Świętą przez krzyżowców. W początkach XIII w. pojawiła się idea nadania pustelnikom reguły. Uczynił to św. Brokard wspólnie z patriarchą Jerozolimy - św. Albertem z Vercelli. Tak powstał zakon karmelitański - zakon pustelników Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Eremici zbudowali na Karmelu świątyńkę ku czci Matki Bożej. 

Pielgrzymi, głównie z diecezji pelplińskiej, będą przebywać w Ziemi naszego Pana do 6 października. Grupie przewodzi wicedyrektor Radia Głos ks. Zbigniew Gełdon.