91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 18.06.2019 r.
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

W piątek 21 września 2018 roku w Sztumskim Centrum Kultury podsumowano etap powiatowy Konkursu Samorządu Województwa Pomorskiego „Pomorskie Drogi do Niepodległej”.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu kwidzyńskiego, sztumskiego, nowodworskiego i tczewskiego przedstawili  swoich bohaterów, którzy przyczynili się do niepodległości Pomorza.

Galeria zdjęć

Uczniowie Zespołu Szkół imienia ks. Janusza Pasierba w Tczewie wybrali dla siebie jako wzór Patrioty generała Józefa Hallera. Reprezentacja z Nowego Dworu Gdańskiego przedstawiła postać księdza Bolesława Domańskiego autora „Pięciu Prawd Polaków”.  Kwidzynianie opowiedzieli nam o Feliksie Nowowiejskim (laureaci trzeciego miejsca) i działaczu plebiscytowym z Janowa -  Tadeuszu Tolliku. Prezentacja multimedialna i wyprawa do Janowa, która pozwoliła poznać losy wybranego Bohatera Wolności przez uczniów Technikum Nr 1 w Kwidzynie  - została wybrana na galę wojewódzką konkursu.  Odbędzie się ona w październiku w Tatrze Muzycznym w Gdyni. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Dzierzgonia, która wybrała za swojego Bohatera do naśladowania Witolda Donimirskiego – działacza Ziemi Sztumskiej.

Gala powiatowa zakończyła prezentacja filmu „Kamerdyner”. Gościem młodzieży był Tczewianin Zenon Odya – radny Sejmiku i  Mirosław Piepka – współautor epickiego filmu - prawdziwej opowieści o losach Kaszubów, Polaków i Niemców. Zaproszeni emeryci i młodzież otrzymali książkę Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego – Kamerdyner – Miłość, Wojna, Zbrodnia. Każdy też otrzymał kalendarz ze słynnym freskiem „Niebo polskie”, który zdobił od 1938 roku sufit Gimnazjum Polskiego w Gdańsku – zniszczony przez Niemców tuz po wybuchu II wojny światowej.