91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.04.2024 r.
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Parku Miejskim 1 marca odbyły się obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tczewie skoncentrowały się przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Parku Miejskim.

Liczne delegacje przy tablicach pamięci składały kwiaty oraz modlono się za bohaterskie ofiary powojennej opozycji wobec reżimu komunistycznego.

Tczewskie uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych będą kontynuowane w najbliższą niedzielę oraz za tydzień w II Liceum Ogólnokształcącym.

Galeria zdjęć

Krótka relacja z tczewskich uroczystości ku cz ci Żołnierzy Wyklętych 1.03.2018:

Uroczystości przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie 1.03.2018:

Uroczystości w Parku Miejskim w Tczewie 1.03.2018:

Rozmowa z delegacją Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. św. o. Pio w Tczewie 1.03.2018:

Kim byli żołnierze wyklęci?
Żołnierze Wyklęci to pojęcie, które określa żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy nie złożyli broni i walczyli z władzą ludową oraz oddziałami Armii Czerwonej. W latach 1945 – 1947 szacuje się, że walkę z bronią w ręku podjęło około 150 tyś. żołnierzy. W tym miejscu trzeba dodać, że ich walka nie byłaby możliwa bez wielkiej pomocy społeczeństwa głównie mieszkającego na polskiej wsi i w małych miastach. Przez wiele lat żołnierze ci byli wymazani z kart historii. Zrównywano ich z nazistami i najgorszymi zdrajcami narodu.
Ofiary stalinowskich oprawców do niedawna nie miały nawet swoich mogił. Poprzez zatarcie wszelkich śladów swoich zbrodni, system komunistyczny próbował pozbawić rodziny zamordowanych bohaterów wszelkiej nadziei, że świat pozna prawdę. Aby powiększyć ich hańbę często chowano ich w niemieckich mundurach.
W 2009 roku organizacje kombatanckie, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. To właśnie w dniu 1 marca 1951 r. stracono członków IV Zarządu Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
Po tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt, ale uchwalenie nowego święta przeciągało się. Po przyjęciu ustawy przez sejm, ustawa trafiła pod obrady senatu 4 lutego 2011 roku. Senat przyjął ustawę bez poprawek. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w dniu 9 lutego 2011 roku.
Chcąc upamiętnić bohaterską postawę Żołnierzy Wyklętych Starostwo Powiatowe w Tczewie wraz z Dyrekcją II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego organizują w dniu 4 marca 2018 r. Bieg Tropem Wilczym. Długość głównego biegu wynosi 1963 m. i ma związek z datą śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, który zginął w walce, zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
Natomiast dnia 9 marca 2018 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Tczewie odbędzie się III Edycja Powiatowego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Zapomniani Bohaterowie”. Bohaterami tegorocznej edycji konkursu będą Generał Brygady Wojska Polskiego Emil August Fieldorf, Pułkownik Łukasz Ciepliński i Pułkownik Witold Pilecki. Uczestnikami konkursu są uczniowie jedenastu szkół ponadgimnazjalnych powiatu tczewskiego. Każdą szkołę uczestniczącą w konkursie reprezentuje trzech uczniów, którzy tworzą jedną drużynę.
Witold Chamski