91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 21.11.2018 r.
Imieniny: Albert, Janusz, Konrad

22 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Bytoni dyskutowano o przyszłości Kociewia.

/rozszerzymy/

Galeria zdjęć

Dyrektor PSP w Bytoni Tomasz Damaszk 22.112017:

Wicemarszałek woj. pomorskiego Krzysztof Trawicki 22.112017:

Starosta świecki Franciszek Koszowski 22.11.2017:

Z inicjatywy dyrektora PSP w Bytoni w sali regionalnej miejscowej szkoły rozmawiano o nowych inicjatywach na Kociewiu. Dyrektor szkoły Tomasz Damaszk wraz ze swoimi współpracownikami zaproponował doroczną imprezę integracyjną  w konwencji turniejów samorządów i mieszkańców z trzech powiatów Kociewia: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego. Zwycięski powiat pełnił by przez najbliższy rok honorową funkcję „Gospodarza Kociewia”. Przy tej okazji wręczano by tytuły „Ambasador Kociewia”.

Starostowie z powiatów kociewskich Leszek Burczyk, Franciszek Koszowski, wicestarosta Zbigniew Zgoda oraz wicemarszałek woj. pomorskiego Krzysztof Trawicki obecni na spotkaniu w Bytoni przyjęli inicjatywę z aprobatą. Dyskusja, w której także  między innymi wzięli udział przedstawiciele samorządów gminnych, regionaliści i organizatorzy kultury, wykazała  potrzebę kontynuacji rozmów roboczych w poszerzonym gronie. Postulowano, aby przyszłoroczne, pierwsze takie spotkanie integrujące Kociewie, dołączyć do imprez  cyklicznych dotychczas odbywających się  w tym regionie. Możliwe jest jednak docelowe uzgodnienie odrębnego terminu turnieju. 

Dyrektor Radia Głos ks. prał. dr Ireneusz Smagliński zaproponował powołanie stowarzyszenia, które by jednoczyło środowisko kociewskie. Pozwoliłoby to na lepszą koordynację wydarzeń na Kociewiu, wspieranie ich i konsolidację sił w poznawaniu, promowaniu i finansowaniu działań związanych z  tożsamością regionu. Pomysł został przyjęty z dużym zainteresowaniem i wywołał długą dyskusję. Inicjatywę uznano za bardzo potrzebną.

Kolejne spotkanie połączone z pracami nad przyszłością Kociewia ma odbyć się w styczniu przyszłego roku w Bytni.