91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Środa, 26.09.2018 r.
Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian

Po raz trzeci, z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie, przeszedł ulicami Nowej Cerkwi Orszak Cysterski.

Corocznie uczestniczy w nim wielu mieszkańców Gminy Morzeszczyn i całego Kociewia. Okazją do wspólnego przemarszu jest odpust bracki obchodzony w miejscowym kościele. Wydarzenie miało miejsce się 8 października br.

W barwnym, historycznym korowodzie, który wspomina istnienie w tym miejscu od 1623 r. Bractwa Różańcowego, przeszli nie tylko mieszkańcy przywdziani w habity Szarych Mnichów, czyli Cystersów, ale także reprezentanci dworu: damy, szlachcie oraz… jeden mały rycerz. Wyruszyli o godz. 10:30 sprzed miejscowego Domu Strażaka, aby udać się do pocysterskiej świątyni. Tam sprawowana była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. dra Arkadiusza Drzycimskiego, prefekta studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Eucharystię koncelebrował proboszcz nowocerkiewski, ks. kan. Stanisław Borzyszkowski.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Sołectwo Nowa Cerkiew oraz Parafia Rzymsko-katolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi. Okolicznościowe stroje udostępniały pelplińskie instytucje: Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej oraz Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II.

Cystersi przybyli do Pelplina w 1274 r. W skład ich dóbr weszły tereny obejmujące obecnie wieś Nową Cerkiew. Dzięki ewangelizacyjnym dokonaniom Szarych Mnichów wybudowano kościół, jak również rozwinęła się świadomość agronomiczna ludności. Początki wsi datuje się na rok 1302. W podziemiach kościoła został pochowany ostatni opat pelpliński, o. Mateusz Ludwik Prądzyński.

[dd]

Galeria zdjęć