91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Poniedziałek, 18.06.2018 r.
Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

XV Rajd Pieszy Szlakiem Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”

Po raz trzeci harcerze z parafii Nowa Cerkiew z 11 DH Szafirowe Szeregi im. rtm. Witolda Pileckiego od 24 do 30 czerwca wzięli udział w rajdzie pieszym śladami żołnierzy niezłomnych. W tym roku z Tucholi do Lubichowa.
Siedem osób prowadzonych w patrolu przez ks. harcmistrza Damiana Briegmanna musiało przez 5 dni bytować w lesie przez całą dobę, spać w prowizorycznych schronieniach i cały czas uważać, by nie dać się złapać.

Galeria zdjęć

Natomiast troje innych harcerzy z 11DH  zasiliło szeregi organizatorów wspierając m. in. oddziały UB. 

Ten rajd uczy "żywej" historii. Zainscenizowana obława trwała przez cały rajd, dzień i noc. Po jednej stronie młodzi ludzie, którzy wcielili się w rolę żołnierzy Łupaszki, po drugiej funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, którzy ścigają żołnierzy.  

W tegorocznej edycji rajdu bardzo ważną rolę odegrali żołnierze WP z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego im. płk. Z. Szendzielarza ps. "Łupaszka" ucząc patrole technik wojskowych i organizując zadania na miejscach koncentracji w Zwierzyńcu i Trzebcinach. 

Patrol z Nowej Cerkwi pod ps. "Lufa" zajął w tegorocznej edycji III miejsce. Poza pamiątkowymi ryngrafami, które harcerze odebrali z rąk najmłodszego członka 3 i 5 Brygady Wileńskiej  kpt. Jerzego Widejki ps. "Jureczek", otrzymali także cenne nagrody.