91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 18.04.2024 r.
Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Projekt B3Projekt B3 to inicjatywa bydgoskich studentów związanych z Wincentyńskim Duszpasterstwem Akademickim STRYSZEK. Projekt ma na celu niesienie bezpośredniej pomocy misji katolickiej w Biro w Beninie, prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

 

 

Skrót B3 to tak bliskie nam nazwy: Bydgoszcz – Benin – Biro.
Przez cały rok akademicki studenci Stryszka organizowali pomoc materialną benińskiej misji, co zaowocowało rzeczywistym i bezpośrednim wsparciem dla jednej z najmłodszych, bo trzyletniej, misji Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Środki zbierane na Cele misji zostały przesłane na konto wspólnoty domu w Biro i pozwoliły rozpocząć kolejne prace rozwijające tę szlachetną inicjatywę. Poza tym studenci przez cały rok zbierali materiały edukacyjne i medyczne jako wyposażenie znajdującego się w Biro na północy Beninu centrum misyjnego, które powstaje niemal od podstaw.
W Biro pracuje obecnie dwóch księży: ks. Stanisław Deszcz CM i ks. Rafał Brukarczyk CM. Teren misji to 15 wiosek w okolicy Biro, które stanowi jednocześnie ośrodek parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Sam Benin to państwo w Afryce nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią i Togo. Katolicy stanowią ok. 30% mieszkańców kraju, którego mieszkańcy wyznają także islam oraz należą w znacznej części do tzw. religii tradycyjnych.

W tym roku do pracy misyjnej w Biro pojechały cztery studentki: Katarzyna Bielawska, Alicja Appelt, Karolina Tomalik oraz związana z Młodzieżą Misjonarską Dominika Wącek. Pod opieką ks. Adama Sejbuka CM w czasie swojego pobytu w Beninie organizowały rekolekcje dla dzieci w Biro i Serekali, ponieważ ideą wyjazdu było wzmocnienie wspólnoty katolickiej, która istnieje obok rozwiniętej grupy wyznawców islamu oraz religii pierwotnych. W szczytowej fazie rekolekcji brało w nich udział ponad 150 dzieci, z których tylko część należy do Kościoła Katolickiego. Była to więc rzeczywiście akcja ewangelizacyjna, wzmacniająca rolę formacyjną chrześcijan w społeczności plemienia Bariba, zamieszkującego północną cześć Beninu.

Poza tym dziewczęta odnawiały istniejące w okolicy kaplice. Poprzez swoje zdolności artystyczne, misjonarze realizujący projekt B3 przyczynili się do upiększenia wystroju dwóch kaplic. Przepiękne ikony w Gnanhoun oraz napis nawiązujący do patronki kaplicy – Matki Bożej Królowej Afryki w Sonsonre nadają odtąd kaplicom charakter sakralny i pozostaną trwałą pamiątką obecności naszych młodych misjonarzy. Bydgoscy misjonarze-artyści wyłowili talent, jakim okazał się Gabriel – młody Benińczyk z Serekali. Po krótkiej inicjacji, zaczął malować samodzielnie i być może będzie kontynuował dzieło dekorowania kolejnych miejsc kultu na terenie misji.

 Przed „Projektem B3” i misją w Biro kolejny rok i kolejne konkretne wyzwania pomagające rozwijać się misji  Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. W planach jest wybudowanie i  pomoc przy prowadzeniu internatu dla katolickich chłopców z okolicznych wiosek, którzy w roku szkolnym  zmuszeni są mieszkać u wyznawców innych religii, co nierzadko wiąże się z pracą w niedzielę jednocześnie uniemożliwiając im uczestniczenie w Mszy Św. Zadaniem Projektu B3 jest objęcie internatu 5-letnim patronatem i w tym czasie nauczenie wolontariuszy z Beninu opieki nad domem/schroniskiem i chłopcami. Dlatego poszukujemy odważnych, chętnych osób, które pragną bardzo konkretnie zaangażować się w to dzieło misyjne. Potrzebne są co najmniej 2 osoby, znające język francuski w stopniu komunikatywnym oraz dysponujące czasem, ponieważ pobyt w Biro trwałby minimum pół roku.

Jeśli Ty lub Twoi znajomi jesteście zainteresowani pomocą przy Projekcie B3 zgłoście się do nas w celu uzyskania dalszych, szczegółowych informacji!

Wszystkich pragnących wesprzeć materialnie to misyjne dzieło zapraszamy do kontaktu na facebook’u lub drogą mailową.

Mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Facebook: www.facebook.com/projektb3

Ekipa Projektu B3.



 Galeria zdjęć »