91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

W sobotę, 7 listopada 2015 roku, na ziemie pelplińskie przybyli z całej Polski miłośnicy gry terenowej "Geocaching".

 

Organizatorem spotkania był Maciej Kumor z Tczewa. Uczestnicy zwiedzili Dolinę Walichnowską oraz dawne Opactwo Cysterskie. 


 

Maciej Kumor - organizator spotkania w Pelplinie:

Szymon ze Słupska:

Piotr Grabaszewski o Geocachingu:

Dariusz Górski o Geocachingu:

Daniel o geocachingu:

Angelika o pasji geocachingu:


 

 Tajemnice Szarych Mnichów

 

 

 

 

Największym skarbem jest przygoda.  Idea geocachungu to poszukiwania ukrytych pojemników (skrzynek / skrytek / keszy – czasami malutkich jak paznokieć, czasami wielkich skrzyń wojskowych) na podstawie danych, które znajdziemy w serwisach internetowych. W środku znajdziemy księgę znalezień (tzw. logbook) oraz różnego rodzaju fanty, materiały promocyjne itp.

Podstawowa informacja to współrzędne geograficzne, które często wskazują na miejsce ukrycia, czasami jednak tylko punkt, w którym rozpoczniemy poszukiwania i odnajdziemy dodatkowe wskazówki prowadzące do „skarbu”. Niejednokrotnie musimy rozwiązać skomplikowane łamigłówki, by wpaść na trop lokalizacji finałowej skrzyneczki.

Celem umieszczania keszy jest pokazanie fajnych miejsc, tajemniczych historii, ciekawostek, nierzadko takich, których próżno szukać w dostępnych materiałach promocyjnych.

A wszystko dzięki Billowi Clintonowi, który 3 maja 2000 roku udostępnił system GPS dla użytkowników cywilnych. I zaczęło się…

Jak szukać?

Przede wszystkim trzeba posiąść informacje gdzie znajdziemy kesze. Tu kluczowa jest rejestracja w jednym z portali geocachingowych: opencaching.pl bądź geocaching.com. Po utworzeniu konta uzyskamy dostęp do informacji o keszach: współrzędnych, opisu miejsca, sposobu ukrycia, podpowiedzi, zdjęć. W terenie przyda się odbiornik GPS. Obecnie praktycznie każdy smartfon może spełniać te funkcję, więc udział w zabawie w zasadzie nie wymaga dodatkowych nakładów.

Pomorskie Keszyno, czyli zabawa na całego!

Pelplińskie spotkanie należy do cyklu Pomorskie Keszyno. Podczas wizyty w dawnym opactwie cysterskim odbyła się Wielka Gra. Uczestnicy zabawy wylosowali parametry keszy, do których założenia zobowiązują się uczestnicząc w „keszynie”.
A co los może przynieść? Cóż… nagle może się okazać, że w środku miasta mamy ukryć wielką skrzynię schowaną w sposób artystyczny powiązany z tematyką morską… To dopiero wyzwanie!

A przy okazji spotkania pokazaliśmy geocacherom kawałek Kociewia, odkryliśmy rąbka tajemnic „szarych mnichów” oraz zagłębiliśmy tajnik dawnej kaligrafii!

„Pomorskie  Keszyno” jest inicjatywą użytkowników portalu opencaching.pl.

Tekst: Maciej Kumor