91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 19.04.2024 r.
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

Ekologia serca

Dzisiejsza Ewangelia, której długość odpowiada zaledwie dwom SMS-om, to serce Jezusowego nauczania. Pierwszy SMS: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone”. Jezus Chrystus nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych, choć pierwsza refleksja po usłyszeniu tych słów może skłaniać do pytania – Panie czy nie wymagasz zbyt wiele? Przecież my nie jesteśmy Bogiem, aby postępować tak jak On.

 

Werbalnie łatwo jest składać deklaracje wiary, a nawet umysłem przyznawać słuszność ewangelicznemu nauczaniu, ale gdy stajemy przed konkretną życiową sytuacją, wymagająca zastosowania Ewangelii w praktyce, to realizacja okazuje się bardzo trudna. Wówczas pojawia się pokusa obniżenia poprzeczki, dostosowania wymogów do ciasnych ram wyznaczanych przez indywidualne poglądy. Bożą odpowiedzią na naszą niemoc jest Duch Święty. To On daje światło wiary, abyśmy poznali swój grzech. Daje moc oczyszczenia serca z duchowych toksyn nieprzebaczenia. Zanieczyszczają one nasze wnętrza, a w konsekwencji także wzajemne relacje. Wielki Post to czas troski o ekologię serca.

Z Boga, a nie z nas, jest moc wybaczenia. Prorok Daniel naucza: „Pan zaś, nasz Bóg, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, naszego Boga, by postępować według Jego wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków”. Uchwycenie się tych słów nadziei i przyjęcie Bożego miłosierdzia skłania do realizacji drugiego „ewangelicznego SMS-a”: „Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.

 

ks. Janusz Chyła

 

 

 


 

 

2 marca – bł. Karola , męczennika

Karol urodził się ok. 1083 roku. Był synem Kanuta IV Świętego, króla Danii, i Adelajdy, córki hrabiego Roberta I. Po śmierci ojca, mieszkał i wychowywał się na dworze swojego dziadka Roberta I. Przemierzając długą drogę i pokonując wiele trudności, Karol został hrabią. Wcześniej dał się poznać jako mądry, otwarty na pomoc doradca. Jako hrabia Karol zapewnił swojemu hrabstwu pokój i dyscyplinę klasztorną. Szczodrze obdarowywał ubogich, dbał, by nie sprzedawano zboża po wygórowanych cenach. Między innymi dlatego został zamordowany w dniu 2 marca 1127 roku.

Beatyfikował go papież Leon XIII w 1883 roku.

 

Anna Tusznio