91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Sobota, 20.10.2018 r.
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana

Już od dzieciństwa słyszymy zachętę „ucz się, ucz!” Sprawdzenie czy zostały odrobione lekcje, wizyty na wywiadówkach mają m. in. służyć temu, by rozwój intelektualny dziecka następował przyzwoicie.

Po co w takim razie uczyć się, piąć się po szczeblach kariery naukowej, skoro Jezus wychwala Ojca, który zakrył „te rzeczy” przed mądrymi i roztropnymi, a objawił je tym, którzy są jak małe dzieci (niekiedy nazywanie prostaczkami)? Dziwna ta Chrystusowa nauka – stawia w gorszym świetle mądrych, wykształconych, a na piedestale stawia tych, co są jak dzieci.

Żeby dobrze zrozumieć fragment z dzisiejszej Ewangelii, trzeba najpierw we właściwy sposób zrozumieć określenia „mądry i roztropny”. Jezus wcale nie potępia mądrości. Mądrość, w tym fragmencie Ewangelii, jest widziana jako przemądrzałość, uczoność, a roztropność jako zaradność, która ma pomóc w podążaniu za mądrością. Na dobra sprawę nie są to złe drogi, którymi podąża człowiek, jednak mogą stanowić barierę, by prawdziwie zaufać Bogu. Bóg zakrywa „te rzeczy” przed mądrymi i roztropnymi, czyli przed tymi, którzy bardziej ufają swojej mądrości, wiedzy i życiowemu sprytowi niż temu, by prawdziwie zaufać Panu Bogu. Odkrywa swoje przesłanie przed tymi, którzy są jak małe dzieci. To oni potrafią w pełni zaufać Jemu i zawsze są gotowi z pokorą przyjąć Chrystusowe wezwanie. Bóg – jak widać – zupełnie inaczej patrzy na świat i człowieka. Stawia inne kryteria.

Mądrość i roztropność są potrzebne człowiekowi, by dobrze się rozwijał, ale nie mogą przesłonić Boga. Czasami niestety sprawiają, że człowiek zaczyna myśleć, że jest samowystarczalny i swoimi siłami jest w stanie pokonać wszelkie słabości, trudności i kłopoty.

Wezwanie Chrystusa, by stać się jak małe dziecko nie ma sprawić, że staniemy się infantylni i przestaniemy rozsądnie myśleć i decydować. Jesteśmy zaproszeni do rozbudzenia w sobie postawy bezgranicznej ufności do Boga. Takiej samej ufności, jaką mają małe dzieci względem swoich kochających rodziców.

Niech czas Adwentu będzie dla nas wspaniałą okazją do wyjścia ze swojego świata zimnego racjonalizmu i rozbudzi w nas zaufanie względem samego Boga Ojca.   

Ks. Maciej Zabrocki