91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Piątek, 29.03.2024 r.
Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Wiele już razy słyszeliśmy i czytaliśmy o tym, że Bóg jest Pasterzem, a Izraelici Jego owcami (piękny Psalm 23 dziś przywołany w liturgii jest tego przykładem), oraz że Jezus jest dobrym Pasterzem, a my Jego trzódką. Dzisiejsza Ewangelia zawiera ciekawą podpowiedź Jezusa w tej kwestii. Czytamy w niej, że „po swojej pracy apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali” (Mk 6,30). Pomagali bardzo wielu ludziom (owcom - cierpiącym, potrzebującym,  chorym). Od nadmiaru pracy nie znaleźli nawet czasu na posiłek (por. Mk 6,31 ).

Próbowali w tym naśladować swego Mistrza, chcąc być (tak jak On) dobrymi pasterzami. A Jezus dał im tylko jedną, ale bardzo ważną radę: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Pasterze, mimo ogromu zadań, jakie mają do wykonania, muszą również znaleźć czas na odpoczynek, posiłek, modlitwę (sam Jezus chętnie rozmawiał na pustyni z Ojcem). Jeśli tego zabraknie, pasterz łatwo może popaść w aktywizm, z czasem we frustrację, zniechęcenie, zaniedbanie siebie (także w wymiarze duchowym).

Wskazane dziś przez Jezusa rady skierowane są w pierwszym rzędzie do księży (zwanych „duszpasterzami”), zwłaszcza teraz po intensywnym i nieraz wyczerpującym czasie kolędowym.  A wiernych świeckim niech zachęcą do wyrozumiałości względem swych pasterzy, którzy muszą od czasu do czasu udać się na pustynię i odpocząć (na przykład w ramach ferii zimowych), po to, aby nabrawszy sił, mogli dalej z tą samą gorliwością służyć swoim owieczkom.

ks. Wojciech Kardyś

 


 

 

7 lutego – św. Ryszarda, króla

Ryszard urodził się w połowie VII w. w Wessex w Brytanii. Prawdopodobnie należał do rodziny królewskiej i nosił tytuł księcia. Spokrewniony był ze  św. Bonifacym, apostołem Niemiec. Troje dzieci Ryszarda i Wunny ( Willibald, Winebald, Walburga) dostąpiło chwały ołtarzy.

Kiedy Ryszard owdowiał – wybrał się z pielgrzymką pokutną do Ziemi Świętej i Rzymu. W Toskanii zachorował i zmarł 7 lutego 722 roku. Pochowano go w kościele św. Frediana, póżniej relikwie przeniesiono do katedry w bawarskim Eichstatt. , a inna część do Canterbury. Św. Ryszard jest patronem Lukki.

 

Anna Tusznio