91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 20.05.2018 r.
Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Dzień po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzimy Święto NMP Matki Kościoła. Maryja staje u początku publicznej działalności Chrystusa – ukazuje nam to fragment Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej.

Jest również obecna w momencie rodzenia się Kościoła, a więc przy kolejnym początku. Maryja została wybrana przez Boga, by nie tylko uczestniczyć w życiu Jezusa Chrystusa skrycie i w cieniu, ale cud w Kanie Galilejskiej ukazuje jej zaangażowanie w działalność Chrystusa. Jej obecność w Wieczerniku podczas Zesłania Ducha Świętego podkreśla szczególną rolę i obecność  w misterium całego Kościoła. Rola Maryi nie ograniczała się tylko i wyłącznie, by towarzyszyć Jezusowi, ale tym wszystkim, którzy do Niego przynależą.

Pierwszym znakiem, jakiego dokonał Jezus Chrystus, była przemiana wody w wino. Znak ten stał się zapowiedzią i zachętą do przemiany naszego życia. Ku temu zmierzała cała działalność Chrystusa – by życiu nadać nowy smak, tak samo jak nowy smak uzyskała woda, która stała się winem. Pierwszy znak dokonał się w obecności Maryi. To Ona zachęca usługujących, by „zrobili wszystko, cokolwiek wam powie”. I to nie są słowa wyssane z palca czy rzucone na wiatr, ale mają swoje ogromne odzwierciedlenie w życiu Matki Chrystusa.  Maryja zawsze miała ten sam cel, który przez swoje życie realizowała – ukazać drogę do Chrystusa. Zrobić wszystko, co podpowiada nam Bóg – czy jest to w ogóle możliwe? Czy jestem chętny, by na takie „szaleństwo” otworzyć swoje serce? Potrzeba nam dzisiaj po raz kolejny wpatrywać się w Maryję, która wszystko zrobiła dla swojego Syna.  

Ks. Maciej Zabrocki