91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 20.05.2018 r.
Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Weźmijcie Ducha Świętego

"Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.

A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20, 19-23).

Weźcie, zabierzcie, przyjmijcie - to czasowniki oznaczające konkretną czynność. Nie wystarczy być biernym, żeby przyjąć Ducha Świętego. Jezus prosi Cię, byś wziął Ducha. Coś więc muszę zrobić. Nie mogę tylko czekać, aż się coś wydarzy. Czasami mamy takie podejście, że czekamy… na lepsze warunki, na cud, na mannę z nieba. Nie możemy stać z założonymi rękami. Musimy się przebudzić z letargu. A z drugiej strony może być tak, że za bardzo chcemy działać, wszystko brać w swoje ręce, zrobić po swojemu, no bo ile w końcu można czekać. Kiedy Jezus mówi: „przyjmij Ducha Świętego” to znaczy pragnij Jego, proś o Niego i otwieraj się na Niego. Kiedy stajesz dziś do modlitwy - w dzień Zesłania Ducha Świętego uświadom sobie, że On już w Tobie jest. Może nawet sobie z tego sprawy nie zdajesz. Więc po co masz prosić? Ano po to, aby było widać, że On w Tobie jest. Jak często nie może On w nas i przez nas działać, bo Go zasmucamy, bo Mu nie wierzymy - nie wierzymy w możliwość Jego działania. Jezus nie jest gołosłowny. Kiedy mówi, że daje Ducha Świętego, to znaczy, że tak jest. Nie czekaj więc na jakieś szczególne znaki, ale uwielbiaj Pana, pragnij, proś i otwórz się na działanie Pocieszyciela. On sam dokona cudów. Już dziś J

 „Przyjdź, Duchu Święty i uczyń moje ciało swoją świątynią. Przyjdź i pozostań ze mną na zawsze. Udziel mi głębokiej miłości do Najświętszego Serca Jezusowego, abym je ukochał z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich myśli i sił moich.

Oddaję Ci wszystkie władze mej duszy i mego ciała. Panuj nad mymi namiętnościami, uczuciami i poruszeniami. Przyjmij mój rozum i moją wolę, moją pamięć i wyobraźnię.

Duchu Święty, udziel mi obfitości Twej skutecznej łaski. Obdarz mnie pełnią cnót. Pomnażaj moją wiarę, umacniaj mą nadzieję, rozpalaj moją miłość. Udziel mi Twych siedmiu darów, owoców i błogosławieństw. Pozwól mi być Twoją świątynią i mieszkaniem całej Trójcy Przenajświętszej”  (Pius XII).

Ks. Rafał Barciński