91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Czwartek, 19.09.2019 r.
Imieniny: Konstancja, January

Czytając fragment Ewangelii przeznaczony na dzisiaj można odnieść wrażenie, że nic wielkiego się nie wydarzyło u Pana Jezusa. Ale to tylko powierzchowne patrzenie. W rzeczywistości dzieje się bardzo dużo. Misja głoszenia Dobrej Nowiny pochłonęła w  pełni Chrystusa. Oddał się temu zadaniu do takiego stopnia, że nie ma czasu nawet na to, żeby spokojnie się posilić.

 

Jezusa otaczają dwie grupy ludzi. Jedni to ci, którzy chcą Go zobaczyć, dotknąć. Stają się niejako „natrętni”, żeby tylko być blisko Niego. Nie dają spokoju. Druga grupa ludzi przez Ewangelistę została nazwana Jego bliskimi. Ci chcą Go powstrzymać od pełnionego zadania głoszenia Ewangelii. Uważają, że „odszedł od zmysłów”.

Z jednej strony widzimy ludzi, którzy pragną spotkania z Jezusem. Za wszelką cenę chcą być blisko Niego. A Chrystus pokazuje swoim uczniom i nam wszystkim jak wymagające i pełne poświęcenia jest głoszenie Ewangelii. Z drugiej strony widzimy ludzi, którzy chcą dostosować Chrystusowe kryteria do swoich. Nie do końca potrafią dostrzec wysiłek Jezusa.

W życiu można opowiedzieć się po jednej lub drugiej stronie. Można naśladować poświęcenie Pana Jezusa i dać z siebie wszystko, by owoce głoszenia Ewangelii były jak najbardziej obfite. Można też stworzyć barierę i uważać, że pójście za głosem Boga to odejście od zmysłów. Po której stronie Ty stoisz?

 

ks. Maciej Zabrocki

 


 

 

24 stycznia – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła

 

Św. Franciszek urodził się w 1567 roku. Studiował w Paryżu i Padwie, gdzie uzyskał tytuł doktora z prawa kanonicznego i cywilnego. Następnie przyjął święcenia kapłańskie i otrzymał zadanie misyjne w Chablais, co owocowało dużą ilością nawróceń. W 1602 roku został powołany na biskupa genewskiego. Jako gorliwy biskup pracował z duchowieństwem, jak i wśród ludu. Głosił tez nauki poza granicami diecezji. Wśród zajęć duszpasterskich zajmował się pisaniem dzieła ,, Wstęp do życia pobożnego”, którego celem jest doprowadzenie czytelnika do miłości Boga i naśladowania Chrystusa. W 1610 założył zakon wizytek, obecnie znany jako zakon św. Joanny Franciszki.

Zmarł w 1622 roku. Został kanonizowany w 1665 roku.

 

Anna Tusznio