91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 23.04.2024 r.
Imieniny: Jerzy, Wojciech

 

 

Świętujemy dziś teofanię, objawienie się Boga. Jawne staje się to, co wcześniej było ukryte. Mędrcy ze Wschodu dostrzegli gwiazdę. Nie należeli do narodu wybranego, nie znali jedynego Boga, a jednak rozpoznali dzięki ludzkiej wiedzy światło prawdy, poszli za nim i odnaleźli Zbawiciela. W mędrcach obecnych przy żłóbku widzimy przedstawicieli pogan, którzy stają się współdziedzicami i współczłonkami Ciała Chrystusa, współuczestnikami Bożej obietnicy. I my bądźmy uważni, by nie przeoczyć wśród mnóstwa codziennych spraw tego, co najważniejsze – światła Bożej łaski, która wiedzie nas ku coraz bliższej więzi z Panem. Czego uczą nas Mędrcy?

Po pierwsze odczytywania znaków czasu. Gwiazda, która pojawiła się na niebie była widoczna dla wszystkich, ale sens pojawienia się gwiazdy odczytali Magowie… Co jest moją gwiazdą w życiu? W czym odnajduję sens, drogę do Boga i Kościoła? Co współcześnie mówią mi znaki czasu? Dla wielu ludzi dzisiejszy dzień jest zauważeniem barwnych pochodów, orszaków Trzech Króli? Czy jest to zabawa, nowa tradycja, czy rzeczywiście chwila refleksji abym w codzienności mógł dostrzec objawiającego się nieustannie Boga?

Po drugie, gdy Magowie przybyli do Betlejem złożyli Dziecięciu dary… Podkreślili w ten sposób że Chrystus jest dla nich Kimś ważnym. Kim dla nas Jest Chrystus? Co roku przeżywamy Boże Narodzenie, co roku przeżywamy Święto Objawienia Pańskiego… Jaki ślad z tych Bożych znaków pozostaje w naszym życiu i sercu… Bóg nie potrzebuje od nas kosztownych darów, chce żebyśmy Mu przynieśli to, co jest naszą codziennością.

Po trzecie, spotkanie Magów z Dziecięciem odmieniło ich życie. Inną drogą ruszyli do ojczyzny. Spotkanie z Bogiem zawsze nas zmienia, nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi. Spróbujmy przedłużyć w naszej codzienności fakt Bożego Narodzenia, fakt Teofanii. Bóg chce nas przemieniać i pragnie zmieniać nasze życie. Pozostaje jedno ważne pytanie: czy zatrzymałem się przy żłóbku i  spotkałem w moim życiu Nowonarodzonego?

 

Ks. Łukasz Kątny

 


6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego

( Trzech Króli : Kacpra, Melchiora, Baltazara)

 

   Według przekazów biblijnych  - Trzema Królami byli Trzej Magowie ( Mędrcy) ze Wschodu, którzy słynęli w starożytnym świecie jako astrologowie . Szukali oni króla Judejczyków, ponieważ ujrzeli Jego gwiazdę na Wschodzie. Narodziny bowiem kojarzono często z wzejściem gwiazdy. Magowie przybyli do Betlejem, by nowonarodzonemu Królowi Żydowskiemu oddać pokłon i złożyć podarunki

    Św. Mateusz widzi w Mędrcach początek spełnienia się proroctw o tym, że narody przyjdą do światła, a królowie do blasku wschodu wiernego Izraela przynosząc dary:

·         Złoto ( symbol mądrości)

·         Kadzidło ( symbol modlitwy i ofiary)

·         Mirrę ( jeden ze składników używanych do wyrabiania oleju do namaszczania.

Były to królewskie dary obiecane Izraelowi. Jezus jest więc zidentyfikowany jako przedstawiciel Izraela, Mędrcy zaś reprezentują inne narody.

    Legenda mówi, że Mędrcy zostali wyświęceni na biskupów przez apostoła Tomasza i zmarli niemal jednocześnie. W późniejszej tradycji chrześcijańskiej uznano ich za królów a ich liczbę ustalono z trzech darów. Doszły też imiona : Kacper , Melchior i Baltazar , które od IX wieku stały się popularne oraz objaśnienia ,że jeden z nich był czarnoskóry.

   Największe relikwie (czaszki ) Trzech Króli spoczywają od 1164 roku w katedrze w Kolonii. Dlatego też na terenie krajów niemieckojęzycznych bardzo mocno przyjął się ich kult – Królowie niemieccy po koronacji udawali się w pielgrzymkę do Kolonii, do relikwii Trzech Mędrców, przechowywanych w jednym z najkosztowniejszych relikwiarzy skrzynkowych średniowiecza. Niewielka część relikwii została przeniesiona do Mediolanu, część dotarła do innych miast, największa jednak spoczywa do dziś w  Kolonii. Obok  Rzymu, Santiago de Compostela i Aachen – Kolonia była jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych całego Zachodu.

   Z Uroczystością Trzech  Króli wiąże się wiele zwyczajów, powstałych poza Kolonią , szczególnie na terenach rolniczych i alpejskich.

   W Polsce dzień 6 stycznia jest obecnie oficjalnym dniem wolnym od pracy. W wielu miejscowościach organizowane są Orszaki Trzech Króli.