91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Niedziela, 26.01.2020 r.
Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus

4 stycznia – św. Anieli z Folgino, zakonnicy

Aniela urodziła się w Folgino w Umbrii w 1248 roku. Wychowywała się w zamożnej rodzinie. Wyszła bogato za mąż i była matką kilku synów. Lubiła dostatnie życie.  Kiedy miała 37 lat przyśnił się jej św. Franciszek z Asyżu, który napominał , by nie marnowała cennych lat życia. Od tamtego czasu zaczęła iść inną drogą. Nawróciła się i wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka.

Kiedy podczas epidemii straciła całą rodzinę – cały majątek rozdała ubogim, sama oddała się pokucie, modlitwom i uczynkom miłosierdzia. Była mistyczką; pozostawiła po sobie 35 pism i listów. Zmarła 4 stycznia 1309 roku. Kanonizował ją papież Franciszek 9 października 2013 roku.

Papież Benedykt XVI na audiencji generalnej 13 października 2013 roku odniósł się do życia bł. Anieli z Folgino, zachęcając do bycia wrażliwymi na znaki Boga w naszym życiu:

 

,,Drodzy bracia i siostry, życie bł. Anieli zaczyna się wśród światowych uciech, dosyć daleko od Boga. Ale później spotkanie z postacią św. Franciszka i na koniec spotkanie z ukrzyżowanym Chrystusem budzą w jej duszy wrażliwość na Boga, na fakt, że tylko z Bogiem życie staje się prawdziwym życiem, ponieważ w bólu z powodu grzechu staje się miłością i radością. W taki sposób mówi do nas bł. Aniela. Dzisiaj wszystkim grozi nam, że będziemy żyć tak, jakby Bóg nie istniał; wydaje się On tak daleki od współczesnego życia. Jednakże Bóg ma tysiąc sposobów, odrębnych dla każdego człowieka, by być w duszy, by pokazać, że istnieje oraz że mnie zna i kocha. Bł. Aniela chce, byśmy byli wrażliwi na znaki, którymi Bóg porusza naszą duszę, wrażliwi na obecność Boga, by w ten sposób nauczyć się drogi z Bogiem i do Boga, w jedności z ukrzyżowanym Chrystusem. Prośmy Pana, abyśmy za Jego sprawą stali się wrażliwi na znaki Jego obecności, aby nauczył nas rzeczywiście żyć”.

Anna Tusznio