91,4 FM :: Pelplin
94,2 FM :: Szymbark
97,1 FM :: Chojnice

Kalendarz

Dzisiaj: Wtorek, 23.04.2024 r.
Imieniny: Jerzy, Wojciech

 

Ewangelista Jan przywołuje słowa tzw. modlitwy arcykapłańskiej, jaką Jezus skierował do Ojca. A modlił się między innymi za swych uczniów i za tych, do których oni zostaną posłani.

Mówił: „Ojcze Święty, nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie”(J 17,20). Do grona apostołów kiedyś dołączy nowy uczeń Jezusa - Paweł z Tarsu, bohater pierwszego czytania. Osiągnie on niewyobrażalną skuteczność w przepowiadaniu Bożego słowa i wielu ludzi dzięki niemu uwierzy w zmartwychwstałego Chrystusa. Paweł przemawiał z mocą do swych przeciwników. Zdołał nawet przy okazji skłócić ich między sobą (a poszło o zmartwychwstanie, w które faryzeusze wierzyli, a saduceusze odrzucali). Wówczas apostoł narodów otrzymał zapowiedź Pana: „trzeba bowiem, żebyś i w Rzymie świadczył o Mnie”(Dz 23,11). Do dalszych słów wspominanej wyżej modlitwy Jezusa -  „Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał”(J 17,26) - możemy dodać: a oni (w tym Paweł z Tarsu) głosić je będą całemu światu.

 

ks. Wojciech Kardyś

  


 

12 maja – świętych męczenników:  Nereusza, Achillesa, Pankracego

Według św. Damazego  - Nereusz i Achilles byli żołnierzami rzymskimi, którzy przyjęli chrześcijaństwo i porzucili służbę wojskową. Umęczeni za wiarę,  pochowani zostali na cmentarzu przy Via Ardeatina. Uszkodzona płaskorzeźba przedstawiająca Achillesa jest najstarszym znanym wizerunkiem męczeństwa.

Św. Pankracy pochodził z frygijskiej rodziny szlacheckiej. Jako czternastoletni chłopiec został ochrzczony, po czym zaczął rozdawać majątek ubogim. Kiedy w czasie prześladowań za Dioklecjana w 304 r. odmówił wyrzeczenia się wiary – skazano go na ścięcie. Nad grobem św. Pankracego papież Symachus zbudował ok. 500 roku bazylikę istniejącą po dziś dzień       ( przy Via Aurelia), kilkakrotnie przebudowywaną.

 

Anna Tusznio